כיצד לאתר קרקעות טובות להשקעה?

קרא 1072 פעמים

קרקע היא אחת ההשקעות המשמעותיות והנבונות ביותר לכל משקיע שרוצה לשמור על ערך כספו ולמקסם רווחים ככל שניתן. קרקעות הן מצרך יקר, במיוחד בישראל, ולכן כל קרקע פנויה הופכת למבוקשת מאוד בגלל הפוטנציאל העצום שלה להקמת נכס נדל"ן בעיקר, לצורך בנייה למגורים, מסחר, עסקים או תעשייה. בשנים האחרונות קמות שכונות והרחבות יישובים רבים ברחבי הארץ על קרקעות שהיו פעם חקלאיות או פרטיות ושימשו למטרות אחרות לגמרי. כל תנופת הבנייה שנועדה גם לענות על הביקוש העצום לדיור בישראל מבוססת בדיוק על כך – על השקעות נכונות בזמן הנכון ברכישת קרקעות שונות בכל מקום, וליווי ההליך הבירוקרטי הנדרש ברשויות המקומיות ובוועדות התכנון והבנייה עד הפשרתן לבנייה.

איך מתחילים?

לא כל מי שמתמחה בהשקעות בנדל"ן יכול לענות על שאלות בנושא רכישת קרקע. משום כך מומלץ להיעזר רק במי שמתמחה בכך ומכיר את מצב הקרקעות בכל אזור שבו תחשבו להשקיע. מגרש לבנייה הוא נדיר יותר למציאה מאשר נכס להשקעה, ולכן עבודת התחקיר והחיפוש ממושכות יותר וכוללות את כל המקורות האפשריים הזמינים לציבור - אינטרנט, פרסומים רשמיים על מכרזים, אתרים ייעודיים של אנשי מקצוע לאיתור מגרשים, ואפילו סיורים פיזיים במקומות שונים כדי לאתר קרקעות פנויות ולמצוא את הבעלים שלהן כדי להגיש הצעת רכישה. כל רכישה מתחילה בתקציב שלכם ולכן יש מקומות שסביר להניח שתוציאו מכלל אפשרות מראש.

מה צריך לדעת לפני שרוכשים קרקע?

ראשית, לדעת מהו מצבה החוקי והמשפטי של הקרקע שבה אתם מעוניינים. להכיר את ההליכים והתקנות המקומיות הנהוגים ברשות המקומית שבה אתם מחפשים קרקע, משום שיש כאלה שמקילות על התהליך החוקי והבירוקרטי ויש כאלה שיקשו עליכם בדרך רכישתה ולבנייה עליה. עשו סקר שווקים מדוקדק וראו היכן אתם עשויים להיתקל במה שייראה בעתיד כעסקה טובה מאוד אם הגעתם אליה בזמן. הבעלות על קרקע בישראל דורשת אישורים ורישום בטאבו במנהל מקרקעי ישראל מתוקף חוקי המדינה שנועדו להגן על הקרקע ולקבוע מי יהיה רשאי להחזיק בה. אישורים נוספים שחייבים לבדוק הם אלה שיבהירו לכם אם התכניות שלכם מעשיות – בנייה במקום מופשר ומאושר לכך – או שהקרקע שקניתם היא השקעה אבודה שאין לה סיכוי להתממש.

דגשים נוספים לפני רכישה

קריאה באינטרנט של מאגרי מידע אינה מספיקה. יש לקרוא גם כתבות וניתוחים כלכליים ומקצועיים על נדל"ן והשקעות בתחום זה כדי להבין אם המגמה באזור שבו תרצו לרכוש אכן תומכת בתכניות שלכם וברווחים הצפויים לכם. כמו כן, מידע כזה ייתן לכם מושג על בעיות שלא יכולתם לדעת עליהן אחרת ללא תחקירים אלה. כמו כן, חשוב מאוד כי תיעזרו באנשי המקצוע הטובים ביותר שיכולים לייעץ לכם לפני הרכישה, כמו משפטנים, שמאים ואנשי נדל"ן מקצועיים שזאת ההתמחות שלהם. זהו בדיוק ההבדל בין השקעה מוצלחת לבין הפסד כספי.

קצת עלי

בעלת BA במנהל עסקים, MA בהתנהגות ארגונית, מגשרת בתחום הנדל"ן ומנהלת נכסים בעלת ניסיון עשיר ומוצלח באזור השרון.

צור קשר