כיצד להשקיע נכון בקרקעות חקלאיות למכירה

קרא 1186 פעמים

רכישת קרקעות חקלאיות למכירה מהווה אופציית השקעה מעולה בעולם הנדל"ן, אף בימים בהם השוק נמצא במיתון. תהליך רכישה נבון של קרקעות חקלאיות למכירה עתיד להניב תשואה מרשימה, שתוך שנים בודדות תגיע לכדי מאות רבות של אחוזים. בניגוד לזאת, רכישה לא בדוקה ובלתי זהירה, עשוי להביא להפסדים משמעותיים.

תהליך הפשרת קרקע הוא תהליך בו ייעוד הקרקע משתנה מחקלאות – לשימוש עירוני, כדוגמת – מגורים, תעשייה או מסחר. אלו המחזיקים בקרקע חקלאית יכולים להמתין ליום בו הקרקע תופשר, וכך ליהנות מעליה דרמטית של אלפי אחוזים בשווי הקרקע.

אתם בוודאי סקרנים לגבי הסוד החבוי ליצירת רווחי נדל"ן משמעותיים; ובכן, הוא טמון ברכישת קרקעות מוקדמת ומכירתם עם ההפשרה. גם כאן, כמו בכל השקעה אחרת, קיים סיכון שעשוי להיות משמעותי; היזם עשוי להיתקע עם קרקע חקלאית שאין כוונות לשנות את ייעודהּ או שאולי אף תופקע על-ידי הרשויות לטובת צרכים שונים.

מסיבות אלו, חשוב לנהל תהליך זה בליווי אנשי מקצוע, תוך בדיקה מדוקדקת של כדאיות.

מהן הנקודות החיוניות אותן ראוי לבדוק לפני שמתחילים?

 

וודאו מי רשום כבעל הקרקע; יש לאמת זאת לעומק, גם כאשר המוכר מציג בפניכם צו ירושה או יפויי-כוח.

היוועצו ביועץ מנוסה או שמאי מקרקעין בדבר עתיד השטח לאחר ההפשרה. במהלך ההפשרה תעבור הקרקע תהליכי איחוד וחלוקה, במהלכם עשויים חלקים מסוימים להיות מופקעים לטובת שימוש ציבורי, הווה אומר, הקטנת שטח הקרקע החקלאית. ראוי לדעת מראש בכמה תקטן הקרקע שתגיע לידכם.

ראוי לבדוק תוכניות עתידיות לקרקע. במידה שכבר ישנו כרגע הליך תכנוני, רצוי לסקור את מטרתו והתקדמותו. בדיקות אלו יבוצעו במחלקת ההנדסה של משרדי הרשות המקומית. קיימת חשיבות בלתי מבוטלת למידע המתקבל, אולם במטרה להבינו לעומק, רצוי להיוועץ במומחה נדל"ן המומחה בתחום זה של קרקעות חקלאיות למכירה.

וודאו כי הקרקע למכירה מוגדרת פרטית בטאבו. רכישה ממנהל מקרקעי ישראל אינה באמת רכישה, אלא חכירה. במידה שהקרקע היא אדמת המנהל, ותשנה את יעודה, הרי שהיא תילקח מידי הרוכש ותשוב לבעלות המנהל. הרוכש אמנם יפוצה, אך באופן סמלי לחלוטין.

זכרו לקחת בחשבון את מוטיב הזמן, הסכום המתאפשר להשקעה וחלופות ההשקעה. קרקע חקלאית דורשת השקעה לטווח ארוך, שתמומש לאחר ביצוע הפשרת קרקעות. התהליך עשוי להיארך זמן רב וכן להיתקל בקשיים צפויים, או בלתי צפויים – מה שמצריך מהמשקיע סבלנות ניכרת ועמידות פיננסית איתנה.

היכן כדאי לחפש קרקעות חקלאיות למכירה

באם החלטתם שרכישת קרקעות חקלאיות למכירה הוא אפיק השקעה עמו אתם חשים בנוח, תוכלו להתקדם ולעבור לשלב חיפוש הקרקע הטובה ביותר עבורכם. השוק מציע מספר גדול של הצעות, והתהליך עשוי להיות ארוך מכפי שנדמה לכם. אפשרות סבירה תהיה לעשות שימוש בחברות המתמחות באיתור השקעה מתאימה עבורכם, מה שיגדיל את הסיכויים שהקרקע המושקעת תהיה בעלת פוטנציאל השקעה מספק.

קצת עלי

בעלת BA במנהל עסקים, MA בהתנהגות ארגונית, מגשרת בתחום הנדל"ן ומנהלת נכסים בעלת ניסיון עשיר ומוצלח באזור השרון.

צור קשר