קרן השקעות נדל"ן

קרא 3319 פעמים

כששוק ההון מציע ברוב האפיקים תשואות נמוכות עד אפסיות (ובאפיקים בהם כן ישנה תשואה סבירה רמת הסיכון גבוהה מאוד) אך טבעי הוא שיותר ויותר אנשים יבקשו להשקיע את כספם במקום שמניב רווחים נאים ובנוסף מתאפיין באי ודאות נמוכה יותר וזהו כמובן שוק הנדל"ן.

יש להדגיש כי גם בשוק זה כל השקעה טומנת בחובה מידה מסוימת של סיכון, שהרי אין סיכוי בלי סיכון ואין רווח בלי נכונות להפסד, אבל מזה שנים רבות ניתן למצוא בשוק הנדל"ן הזדמנויות רבות להשקעות אטרקטיביות, ובנוסף ישנה דרך טובה לצמצם את הסיכון עוד יותר ולאתר את ההצעות הכי משתלמות בכל נקודת זמן - והדרך היא לפנות לקרן המתמחה בהשקעות נדל"ן ולהפקיד בידיה את הסכום אותו אתם מעוניינים להשקיע.

איפה משקיעה קרן השקעות בנדל"ן?

קרן השקעות נדל"ן (שידועה גם בשם REIT, ראשי תיבות של Real Estate Investment Trust) עשויה לפעול במספר דרכים: ישנן למשל קרנות המתמקדות בהשקעה בפרויקטי התחדשות עירונית (תמ"א 38), ישנן כאלה שיוצרות שיתופי פעולה עם יזמים ובונות פרויקטים בניו יורק ובערים אמריקאיות נוספות (כמו גם במדינות אחרות), אחרות צברו ידע וניסיון בהשבחת מבנים ישנים (בין אם בארץ ובין אם בעולם), יש המתמחות בפלח השוק הספציפי של נכסים מסחריים וישנן עוד אפשרויות.

למה בעצם יש צורך בקרן השקעות בתמ"א 38?

דוגמה טובה לנחיצותה של קרן השקעות בנדל"ן, מעבר להיותה אפיק מתאים לכל משקיע זהיר, היא הפרויקטים המוקמים במסגרת תוכניות התחדשות עירונית ואשר מוכרים בעיקר כ"תמא 38" (ע"ש תוכנית המתאר שמציעה הקלות ליזמים ושלמעשה יוצרת בסיס להוצאתם לפועל של הפרויקטים).

למרות ההקלות המשמעותיות שמוצעות ליזמים, ועל אף מידת הרווח הנאה שטמונה בהם (ובפרט במרכז הארץ), הבנקים כמעט ולא מעניקים אשראי לפרויקטים אלה. זוהי גם אחת הסיבות לכך שבשנים הראשונות לאחר שהממשלה אישרה את תמ"א 38 כמעט ולא יצאו לפועל פרויקטים המאפשרים לבעלי הדירות הישנות ליהנות מבניין חדש, מחוזק ומשודרג - אבל בכלכלה המודרנית אין ואקום ועל כן החלו לצוץ קרנות השקעה בנדל"ן המתמחות באיתור פרויקטים של התחדשות עירונית שהם משתלמים במיוחד והשקעה בהם - כשהכסף עצמו מגיע מהמשקיעים הקטנים שחוברים יחדיו תחת כנפיה המקצועיות של הקרן. משך חיי השקעה שכזו הוא 18-36 חודשים וניתן להגיע גם לתשואות של 20% ולפעמים אף יותר.

השקעות בכל רחבי העולם

יתרון נוסף של הקונספט של קרן השקעות נדל"ן הוא היכולת להשקיע באמצעותה בכל מקום בעולם בו שוק הנדל"ן מציע הזדמנויות מתגמלות - מבלי הטרחה הכרוכה בכך (נסיעות לאותו יעד, שכירת שירותיו של יועץ מס מוסמך האמון על החוק במדינת היעד, ליווי משפטי של העסקה וכו').